V rámci 30. výročia založenia školy sme zorganizovali vedeckú konferenciu na Vysokej škole Konštantína Filozofa. Prednášať k nám prišli osobnosti z rôznych odvetví a tak sme si mohli rozšíriť svoje obzory i vedomosti.
Prvý stupeň sa venoval 4 oblastiam.
Žiaci zavítali na palubu lietadla. Privítala ich tam príjemná posádka – kapitán lietadla Ján Sobinovský a milá, usmievavá stewardka Barbora Šimco. Deti sa spolu s nimi vypravili na cestu lietadlom. Absolvovali let z Popradu do Paríža. Počas tohto letu sa žiaci zoznámili s prácou pilota a letušky. Dozvedeli sa veľa zaujímavých informácií, vypočuli si množstvo príhod, ktoré sa udiali na palube lietadla počas ich práce. Chlapci sa zahrali na pilotov a dievčatá si vyskúšali prácu letušky. Hravo splnili všetky úlohy, ktorými ich poverila posádka lietadla.
Druhý ročník zorganizoval besedu s včelárom Petrom Humeným. Ten sa prišiel s deťmi podeliť o svoje zážitky spojené s chovom včiel. Najprv im vysvetlil z čoho sa skladá úľ, ako sa delí spoločenstvo včiel. Poinformoval ich, čo vykonávajú robotnice, kráľovná a trúdy. Svojimi otázkami ich naviedol, aký úžitok máme z týchto malých, ale veľmi usilovných včeličiek. Deti si mohli pozrieť ozajstný úľ, plasty s medom a iné pomôcky. Nechýbala ani ochutnávka pravého včelieho medu. Deti odchádzali z besedy plné nových vedomostí a lyžičkou sladkého medu.
Ďalšou zastávkou bolo stretnutie s Ing. Matejom Pisarčíkom zo Správy národného parku Slovenský raj, ktorý žiakom porozprával o živote vtákov. Priblížil príčiny, spôsoby i cieľ ich sťahovania. Pozreli si príbeh jedného bocianieho hniezda, v ktorom videli správanie bocianov počas roka v priamom prenose ( prílet, hniezdenie, liahnutie mláďat až po odlet do teplých krajín). Zodpovedal na množstvo zvedavých otázok, ktoré mu jeho poslucháči položili. Na pamiatku si odniesli papierovú vystrihovačku bociana.
V literárnej sekcii štvrtáci diskutovali so spisovateľom Danielom Hevierom o vojne nielen na Ukrajine. Rozprával im zážitky z mladosti, pocity z roku 1968. Napokon spoločne so žiakmi hľadali možnosti, ako zabrániť vznikom konfliktov, čo robiť, aby nevznikali vojny... Druhákov a tretiakov navštívila osobne spisovateľka Alžbeta Verešpejová. Prečítala im svoju rozprávku Ako sliepky stavali mrakodrap. Otázkami si overila, či publikum pozorne počúvalo, oboznámili sa s pojmami dramatizácia, divadlo, scéna... Neskôr kreslili vlastné návrhy stavieb. Najmladším, prvákom, prečítala úryvok z knihy Trio Kotkodák. Žiaci v tejto miestnosti zrelaxovali, veď popisy literárnych príbehov sú schopné osobitným spôsobom odhaliť emócie, pocity, pachy, príchute, miesta, postavy a situácie, čo zdôrazňuje poetiku jazyka. Veríme, že odchádzali príjemne naladení.
Žiaci druhého stupňa sa venovali iným témam.
Prednášať o prvej pomoci im prišiel záchranár Ľubomír Olah. Žiaci sa naučili, ako zranenému poskytnúť prvú pomoc, skontrolovať jeho vitálne funkcie a vidieť názorné život zachraňujúce úkony. Žiaci si mali možnosť jednotlivé techniky aj prakticky vyskúšať.
Pán Slebodník žiakov oboznámil so životom a prácou včiel, porozprával rôzne zaujímavosti a poukazoval nástroje, ktoré pri svojej práci používa.
Faunu Slovenského raja žiakom priblížil vo svojom rozprávaní František Divok, bývalý zamestnanec Správy NP Slovenský raj. Dozvedeli sa mnoho o rôznych druhoch živočíchov – vtákoch, cicavcoch a plazoch žijúcich na tomto území.
Žiaci ôsmeho ročníka si vyskúšali rolu prednášajúcich. Rozhodli sa prezentovať, čo sa naučili na hodinách Informatiky - tému: Micro:bit. Predstavili programovanie a princíp zariadenia Micro:bit na šiestich stanovištiach. Od úvodu do problematiky prešli cez model, ukážku programovania, až po ukážku programov vytvorených pre Micro:bit. Nezabudli ani na zábavu a predstavili hernú konzolu XBOX a hru Kameň, papier, nožnice a oheň, kde bol princíp Micro:bitu použitý.
Po absolvovaní všetkých prednášok a zapísaní všetkých známok do indexov, sa všetky triedy slávnostne zhromaždili v učebni, kde zložili slávnostný sľub a následne si prevzali diplom. Nechýbala spoločná triedna fotka s čiapkami so špeciálnym logom našej školy.
Slávnostný sľub
Vážení absolventi Univerzity Konštantína Filozofa – kandidáti na titul múdry vedec. Prevzatím diplomu pred týmto slávnostným zhromaždením sľúbte na svoju česť a svedomie, že:
- vzdelanie, ktoré získavate na našej akademickej pôde, budete naďalej prehlbovať a uplatňovať v praktickom živote,
- vedecké poznatky budete uchovávať a rozširovať nielen na vlastný prospech, ale aj na prospech celej spoločnosti
- v duchu poslania našej univerzity budete po celý život šíriť myšlienky kresťanskej lásky, ľudskosti, budete si ctiť slobodu, pravdu a spravodlivosť, riadiť sa svedomím a pocitom zodpovednosti za svoje skutky.
Vedecká konferencia bola pre všetkých veľkým prínosom. Veľké ďakujem patrí našim prednášajúcim, ktorí si našli čas a chuť podeliť sa s nami o svoje vedomosti a skúsenosti.