Toho roku sme sa opäť zapojili do 8. ročníka česko-slovenského projektu Záložka do knihy spája školy. Téma tohto ročníka bola: „ Tajuplný svet knižných príbehov“.
Pri tomto projekte nám nešlo, len o odovzdanie stanoveného počtu záložiek, ale podnietiť u detí chuť opäť spoznávať knižných hrdinov a prežívať s nimi ich huncúcstva, objavovať neznáme krajiny a podnecovať v nich fantáziu, obrazotvornosť a spolupatričnosť s hrdinami.
Partnerskou školu v rámci projektu Záložka do knihy spája sa nám stala ZŠ Komenského 211 v Horažďoviciach (v Čechách).
Sprievodnými programami boli:
1.ročník:
Žiaci pracovali s klasickou rozprávkou Tri prasiatka. Na interaktívnej tabuli usporiadali jednotlivé obrázky podľa deja, keďže boli poprehadzované. Deti rozprávku prerozprávali, ba pokúsili sa o malú dramatizáciu príbehu. Potom dostali pracovný list, z ktorého povystrihovali jednotlivé obrázky deja a usporiadali ich v správnom poradí. Tieto si nalepili a vyfarbili.
2.ročník:
Deti mali za úlohu prečítať hádanky a napísať správny nápis rozprávky. Druhá časť aktivity pozostávala z dopísania čísla hádanky pod príslušný obrázok ilustrácie.
3.ročník:
Títo žiaci predčítali svojim mladším spolužiakom v 1. a 2. ročníku knihu Jeffa Kinneyho „Denník odvážneho Bojka.
4.ročník:
Žiaci porovnávali slovenčinu a češtinu, ako dva príbuzné jazyky. Ako prvé sa pozastavili pri rozdielnych písmenách v abecedách. Vysvetlili slová, ktoré sa rovnako píšu, ale majú rozdielny význam (topiť, horký, chudá..). Zoznámili sa so slovami základnej slovnej zásoby, ktoré sú rozdielne (hovoriť-mluvit, ťava-velbloud,..).Porovnali názvy mesiacov ( január-leden). Prečítali si rozprávku Soľ nad zlato, ktorá mala sprievodný text v slovenčine a češtine. Bolo to veľmi zábavné. Žiaci si neznáme slová mohli hneď preložiť
Aby naše spoločenstvo, spoznalo partnerskú školu v rámci projektu Záložka do knihy spája - ZŠ Komenského 211 v Horažďoviciach, pripravili sme nástenku o tejto škole. Dozvedeli sme sa, že vznikla v roku 1799. Pomocou zhromaždených informácií sme sa dozvedeli napríklad o horažďovickom zámku – teraz jej tam Mestské múzeum. Pozostatkoch gotického mestského opevnenia, Červená brána, Mastné obchody a Kostol sv. Petra a Pavla.
Verím, že novovzniknuté poznatky pritiahnu našich malých čitateľov k pravidelnejšiemu čítaniu.
„Knihy sú otvorené dvere do čarovného sveta.“