Základná škola sv. Cyrila a Metoda
Markušovská cesta 8, 052 01 Spišská Nová Ves
Správa o realizácii školského vzdelávacieho programu počas mimoriadneho prerušenia školského vyučovania v školskom roku 2019/2020
(Príloha k Správe o VVČ za šk. rok 2019/2020)
August 2020
Správa o priebehu výchovy a vzdelávania v čase mimoriadnej situácie (12. 3. – 30. 6. 2020) je sumárom správ MZ a PK a je súčasťou Správy o výchovno-vzdelávacej činnosti (ďalej len „Správa o VVČ“) podľa vyhlášky 9/2006.
V čase prerušeného vyučovania v čase mimoriadnej situácie sa Základná škola riadila Usmernením k obsahu a organizácii vzdelávania žiakov základných škôl počas mimoriadneho prerušenia školského vyučovania v školách v školskom roku 2019/2020 uverejnenom MŠVVaŠ na www.minedu.sk.
Časový harmonogram opatrení
16. 3. 2020 – 27. 3. 2020 – prerušenie vyučovania
Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR na základe rozhodnutia hlavného hygienika a záverov Ústredného krízového štábu, ktoré bolo zapríčinené šírením respiračného ochorenia vyvolaného novým koronavírusom COVID-19, prerušilo vyučovanie na školách a školských zariadeniach v období od 16. marca 2020 do 27. marca 2020 vrátane. Učitelia pripravovali pre žiakov úlohy podľa učebného plánu tak, aby sa žiadne učivo nevymeškalo. Úlohy boli žiakom zasielané prostredníctvom edupage stránky alebo emailom. Žiadali sme rodičov, aby zabezpečili dohľad nad vzdelávaním svojich detí a dodržiavali všetky pravidlá mimoriadneho režimu.
30. 3. 2020 – 31. 5. 2020 – prerušenie vyučovania do odvolania
V tomto čase naša škola:
- prešla úplne k vzdelávaniu v online prostredí (aplikácia ZOOM)
- prešla na nový rozvrh online vzdelávania Príloha č. 1 (zverejnený bol na web stránke školy)
- ped. rada odsúhlasila Systém hodnotenia žiakov v druhom polroku 2019/2020 Príloha č. 2 (Usmernenie riaditeľky školy k hodnoteniu žiakov v čase mimoriadnej situácie -zverejnené bolo aj na web stránke školy)
1. 6. 2020 - 21. 6. 2020 – dobrovoľné vyučovanie
- žiaci 1. – 5. roč. mohli nastúpiť do školy na denné vyučovanie (nastúpilo 155 žiakov - 77 %)
- zriadili sme 8 oddelení ŠKD – pre každú triedu jeden klub, s ich vedením pomohli p. asistentky učiteľa, do ŠKD sa prihlásilo 39 detí
- zabezpečili sme žiakom školské stravovanie, na ktoré sa prihlásilo 79 detí 1. – 5. ročníka
- vydali sme Pokyny, upravujúce podmienky Základnej školy , školských klubov detí a školskej jedálne na obdobie do konca školského roku 2019/2020
- žiaci 6. – 9. ročníka sa vyučovali dištančne. (aplikácia ZOOM, Edupage)
- upravili sme rozvrh pre 1. st. (Príloha č. 4) a rozvrh pre 2. st. (Príloha č.5)
- stravovanie v školskej jedálni prebiehalo podľa stanoveného harmonogramu
22. 6. 2020 - 30. 6. 2020 – dobrovoľné vyučovanie pre všetky ročníky
- rozvrh hodín bol stanovený triednym učiteľom pre 1. stupeň 4 vyučovacie hodiny a pre 2. stupeň 5 vyučovacích hodín.
- Činnosti a obsah hodín boli zamerané prevažne na adaptáciu žiakov na školské prostredie, na zisťovanie stavu úrovne vedomostí žiakov
- Žiaci, ktorí neprejavili záujem o prezenčnú formu, boli naďalej vzdelávaní prostredníctvom Edupage
Upravenie metód a foriem vyučovania
Škola využívala nasledovné spôsoby dištančného vzdelávania:
- zadávanie úloh žiakom prostredníctvom webovej stránky (aplikácia Edupage), e-maily, Messenger
- využívanie podporných vzdelávacích portálov na www.ucimenadialku
- online hodiny cez ZOOM
Organizácia vyučovania počas zatvorenia škôl
- žiaci 1. stupňa mali online vzdelávanie 2 až 5krát do týždňa podľa dohody s triednym učiteľom.
- žiaci 2. stupňa mali každý deň 1 – 2 hodiny online vyučovania prostredníctvom ZOOM po dohode s triednym učiteľom
- žiaci mali možnosť s učiteľom si dohodnúť aj individuálne konzultačné alebo doučovacie hodiny.
- Pre žiakov so ŠVVP mali asistenti učiteľa a školský špeciálny pedagóg konzultačné hodiny, kedy boli žiakom aj učiteľom k dispozícii cez ZOOM a vedeli poskytnúť pomoc a poradenstvo.
- Našou snahou bolo zabezpečiť prístup všetkých žiakov ku vzdelávaniu
Spôsob hodnotenia a vyhodnocovanie vzdelávania
5.1 Hodnotenie žiakov sa realizovalo v súlade s Usmernením na hodnotenie žiakov základných škôl v čase mimoriadnej situácie, spôsobenej prerušením vyučovania v školách v školskom roku 2019/2020
5.2 Riaditeľka základnej školy zabezpečila základnú evidenciu a uchovanie informácií o organizácii a realizácii dištančného vzdelávania v jednotlivých triedach, aby sa na ich základe dali vykonať opatrenia pre pokračovanie vzdelávania v nasledujúcom školskom roku. Hlavnou súčasťou tejto evidencie sú správy predmetových komisií a metodických združení o výsledkoch výchovno-vzdelávacieho procesu v hlavných vzdelávacích oblastiach v jednotlivých triedach
5.3. Zápis žiakov do prvého ročníka sa realizoval elektronickou formou v dňoch 15. apríla - 17. apríla 2020. Všetky bližšie informácie boli uvedené na webovej stránke školy. Prihláška bola pre zákonných zástupcov k dispozícii na stránke školy. Pokiaľ zákonní zástupcovia nemali možnosť komunikovať so školou elektronicky a zaslať prihlášku mailom, prišli osobne s vypísanou prihláškou bez dieťaťa v čase dohodnutom s riaditeľkou školy do budovy základnej školy.
5.4 Všetci žiaci 9. ročníka, ktorí končili štúdium na škole sa dostali do nimi vybraných škôl, výchovná poradkyňa s nimi bola v kontakte a operatívne riešila všetky záležitosti.
Zamestnanci
- V čase od 16. marca do 1. júna v prípade pedagogických zamestnancov (učiteľov, vychovávateľov, asistentov učiteľa, špeciálneho pedagóga) riaditeľka pristúpila na možnosť zabezpečiť vykonávanie práce mimo pracoviska (home office) . Home office bol umožnený aj ekonómke, hospodárke a riaditeľke školskej jedálne.
- V čase od 16 - 30. marca pre nepedagogických zamestnancov zamestnávateľ uplatnil prekážku v práci na strane zamestnávateľa a poskytol im náhradu mzdy vo výške 100%
- V mesiacoch apríl – máj pre nepedagogických zamestnancov zamestnávateľ uplatnil prekážku v práci na strane zamestnávateľa a poskytol im náhradu mzdy vo výške 80%.
- Pred návratom zamestnancov, detí a žiakov od 01.06.2020 boli zamestnancom vydané ochranné pracovné pomôcky (rukavice, rúška, dezinfekcia).
- Školská jedáleň bola od 01.06.2020 v prevádzke. Strava sa pripravovala len pre žiakov, ktorí boli fyzicky prítomní na vyučovaní. Stravovanie detí v jedálni ZŠ prebiehalo po skupinách.
- Vedenie školy začalo realizovať so zamestnancami online porady a počas nich sa hodnotila ich činnosť, postupy, či už zo strany vedenia, alebo medzi samotnými pedagogickými zamestnancami v metodickom združení a predmetových komisiách. Zároveň si pedagógovia vypracovávali týždenné výkazy práce (reporty), hoci neboli v rámci nariadení ministerstva ako povinné, do ktorých zaznamenávali ich činnosť.
Silné a slabé stránky
Medzi silné stránky počas mimoriadnej situácie patrilo to, že sa pedagogickí zamestnanci rýchlo prispôsobili novej situácii a vždy na ňu aj jej zmeny pomerne rýchlo reagovali. Samotné obdobie prerušeného školského vyučovania a jeho prenos na dištančnú platformu bolo najväčším a najefektívnejším vzdelávacím podujatím pre učiteľom, v ktorom rozvinuli svoje profesijné schopnosti pre uplatňovanie iných foriem vzdelávania, najmä vyučovanie v online prostredí alebo diferencované formy dištančného vzdelávania. Aj v týchto neľahkých podmienkach si boli učitelia navzájom oporou. Mnohí museli vyjsť z komfortných zón a učiť sa novým zručnostiam, napríklad digitálnym. Pozitívne bolo aj to, že sa učitelia zúčastňovali množstva webinárov, ktoré im boli nápomocné v slovnom hodnotení, realizovaní online výučby, získavaní zručností potrebných pre výkon práce v zmenených podmienkach. V normálnom režime by sa naštartovanie takéhoto druhu vzdelávania realizovalo v podstatne dlhšom časovom rozmedzí.
Učitelia sa v svojej práci otvorili rodičom (boli niekedy prítomní počas online hodín) a zrealizovanie otvorených hodín počas školského roka tak bude v budúcnosti jednoduchšie. Žiaci sa taktiež rýchlo adaptovali na nové podmienky a hoci nie všetci, väčšina z nich ukázali, ako vedia byť v konečnom dôsledku zodpovední a samostatní pri učení.
Medzi slabé stránky patrilo to, že pokrytie signálom bolo v rodinách rôzne, niektorí žiaci nemali prístup na internet vôbec, prípadne niektoré rodiny mali v rodine jeden počítač a viacero školopovinných detí – t.z. že nemali rovnakú možnosť dostávať sa k informáciám včas.
V prvých týždňoch tiež niektorí žiaci vnímali prerušenie vyučovania ako obdobie prázdnin a chýbal nám účinný mechanizmus na riešenie týchto situácií (čiastočným opatrením bolo zasielanie listov zákonným zástupcom o upozornení na nečinnosť žiaka počas prerušeného vyučovania). V posledných týždňoch žiaci strácali motiváciu k učeniu a chýbal im priamy sociálny kontakt so spolužiakmi a učiteľmi. On-line vzdelávanie bolo aj u učiteľov niečo nové a spočiatku veľmi náročné. Uvedomili si, že je pre nich omnoho náročnejšie pripraviť on-line hodinu ako klasickú hodinu. Taktiež rýchlo pochopili, že nemôžu kopírovať štandardný rozvrh do on-line priestoru. Museli hodiny skrátiť a vybrať to podstatné. Zo dňa na deň úplne zmenilo to, čo sa učili, na čo boli pedagógovia pripravovaní. Spôsob pedagogickej práce sa od základu zmenil. Aj preto sa niektorí z nich až do konca prerušenia vyučovania neodhodlali spôsob výučby prostredníctvom online vyučovania realizovať. Fungovali prostredníctvom Edupage a webovej stránky.
Návrhy opatrení
Medzi opatrenia, ktoré chceme zrealizovať v ďalšom školskom roku na to, aby sme zmiernili následky mimoriadnej situácie patrí upravené kurikulum, osobitná podpora žiakov v riziku prostredníctvom zvyšovania pedagogických asistentov. Výzvou, ktorá pred nami stojí v súvislosti s mimoriadnou situáciou je zlepšenie digitálnych zručností pedagógov, zvýšiť motiváciu žiakov vyplývajúcu z rozdielneho rodinného zázemia, podporné služby Špeciálno-pedagogického tímu na škole.
Táto správa obsahuje opis zmien, ktoré nastali v dôsledku mimoriadnej situácie, vrátane informácií o organizácii vzdelávania, jeho obsahu a spôsobe hodnotenia žiakov v jednotlivých predmetoch, bude priložená k Správe o výchovno-vzdelávacej činnosti, jej výsledkoch a podmienkach za školský rok 2019/2020. So správou bude oboznámená Rada školy.
Vypracovala: Mgr. Slavomíra Michlíková, riaditeľka školy
V Spišskej Novej Vsi, 20. augusta 2020