• <= Späť

Vyhodnotenie  čitateľskej gramotnosti za školský rok 2018/2019

September:

• Nástenka 130. výročie narodenia Martina Benku – maliara, grafika, ilustrátora, výtvarného pedagóga a esperantistu.

Martin Benka

Pri príležitosti 130. výročia narodenia Martina Benku – maliara, grafika, ilustrátora, výtvarného pedagóga a esperantistu, sme sa v rámci čitateľskej gramotnosti z nástenky vo vestibule školy dozvedeli niečo o živote tohto vynikajúceho slovenského maliara. Narodil sa v rodine tesára. Po celý život ho tiesnil tvrdý, smutný život chudobných rodičov a súrodencov. Svojím rozsiahlym a mimoriadne významným dielom úprimne vyznal lásku, úctu a obdiv k Slovensku, prírode a ľudu.

Do výtvarnej  súťaže sa zapojili  žiaci prvého i druhého stupňa. Na vernisáži prác vo vestibule školy boli vystavené práce 38 žiakov. Hlasovalo 85 žiakov a 5 učiteľov.

1. Stupeň:

H. Brajerová – IV.B, S. Buzová – IV.B, M. Cvengrošová – III.A

1. Stupeň:

A.Dzimko – IX.A,  A. Gburík – VII.A, Grečková – VII.A

Žiakom s najväčším počtom hlasov v celkovom hodnotení sa stal Andrej Dzimko z IX.A.

Október:

• 9.ročníka medzinárodného projektu  „Záložka do knihy spája školy“, s témou: „Rozprávky, bájky, povesti a príbehy nepoznajú hranice“.

December:

• Nástenka 110. výročie Eugena Suchoňa – hudobného skladateľa, autora národných opier Krútňava a Svätopluk. Eugen Suchoň

Malé Slovensko v sebe ukrýva množstvo osobností, ktoré aj po sto rokoch,

dokážu vzbudiť záujem súčasnej generácie. Sem môžeme začleniť aj hudobného

skladateľa Eugena Suchoňa, ktorý sa narodil pred 110. rokmi v Pezinku.

Študoval v Bratislave a v Prahe. Preslávil sa operou, v ktorej vystupovali hlavné

postavy: Štetina, Katrena, Ondrej. Uhádnuť názov opery, bola úloha. Odpoveď

znela Krútňava. Táto národná opera, bola napísaná podľa knihy Milana Urbana:

Za vyšným mlynom. Premiéru mala v roku 1949 v Slovenskom národnom

divadle v Bratislave.

Správne odpovedalo 10 žiakov z 12. Vyžrebovaní boli žiaci: B.Vanácka , M. Cvengrošová , Jeřabková

Január – Február:

• „Strom detských spisovateľov“.

I. kolo

V januári nám vo vstupe rozkvitol „Strom detských spisovateľov“. V 1. kole sa

nám predstavila Mária Rázusová Martáková, Elena Čepčeková a Krista Bendová.

V texte boli ukryté otázky. Správne odpovedalo 12 žiakov. Víťazmi si stali:

S. Palkovičová, E. Hamborová, B. Marčuková

II.kolo

Pribudli na strome ďalší spisovatelia. Ľ. Podjavorinská, M. Rúfus, M.Ďuríčková a D. Hevier. Správne hlasovala 16 žiakov. Vyžrebovaní boli: J.Lučivjanský, E.Pacáková, M.Oravcová.

III.kolo

Do tohto kola sa zapojilo 32 žiakov. Vylosovaní boli: D.Jeřabková, B.Marčuková, N.Adamcová.

Do tejto aktivity sa zapojilo spolu 61 žiakov.

Marec:

• Nástenka 190. výročie Pavla Dobšinského – folklorista, rozprávkar, literárny historik, pedagóg.

• Beseda s spisovateľkou Gabrielou Spustovou Izakovičovou o knihe Dedkove včielky

Apríl:

• Nástenka 100. výročie úmrtia Milana Rastislava Štefánika – slovenský astronóm, fotograf, vojenský letec, brigádny generál ozbrojených síl Francúzska, diplomat a politik.

V poslednej aktivite čitateľskej gramotnosti, sme sa dozvedeli nové informácie o významnej osobnosti slovenských dejín Milan Rastislav Štefánik. Bol to človek, ktorý svoj život podriadil heslu: „Veriť – Milovať – Pracovať.“  Narodila sa v roku 1880 ako šieste dieťa z dvanástich detí otcovi Pavelovi a matke Albertíne, v malebnej dedinke Košariská. Študoval v Bratislave, Šoproni, Szarvaši, v Prahe. Tu si zmenil obor zo stavebného inžiniera na  astronómiu. Na Tahiti pozoroval prelet Halleovej kométy. Navštívil Brazíliu, Turkestan, Španielsko. Získal francúzske občianstvo, Rad rytiera Čestnej légie. Po vypuknutí vojny narukoval a prihlásil sa k letcom. V Paríži v roku 1916 založil Československú národnú radu. Za diplomatické zásluhy a vytvorenie légie bol povýšený do funkcie generála. V roku 1919 pri pristávaní lietadlo s Milanom Rastislavom Štefánikom  havarovalo.  Zomrel vo veku 38 rokov. Je pochovaný na Mohyle na Bradle.

Jún:

• „Najaktívnejší čitateľ školskej knižnice“

Počas celého roka prebiehala súťaž o „Najaktívnejšieho čitateľa školskej knižnice v roku 2018/2019“. Stala sa ňou M. Cvengrošová s 23 výpožičkami. Na druhom mieste sa umiestnila T: Zúdorová 20 knihami a tretie miesto obsadil M. Knižka s 13 knihami.

• „Malý spisovateľ“

Žiaci sú tvoriví a svoju kreativitu dokázali využiť v rámci čitateľskej gramotnosti na rôznych hodinách. Výsledkom ich práce je kniha s názvom „Malý spisovateľ“ . Môžete si ju pozrieť vo vestibule školy.

<= Späť