• Základné informácie - náplň práce výchovného poradcu

Výchovný poradca:

• Plní úlohy školského poradenstva v otázkach výchovy, vzdelávania a profesionálnej orientácie detí, ako aj v oblasti prevencie problémového a delikventného vývinu detí.
          • Zabezpečuje vyšetrenie u kontaktného psychológa a špeciálneho pedagóga.
          • Venuje pozornosť žiakom zo sociálne znevýhodneného prostredia, nadaným a talentovaným žiakom.
          • Poskytuje konzultácie žiakom a ich zákonným zástupcom pri riešení výchovných a vzdelávacích problémov, informuje ich o otázkach štúdia na SŠ a pri voľbe povolania.
          • Informuje rodičov o prijímacom konaní.
          • Pripravuje a realizuje vstupné doklady a prihlášky žiakov na stredné školy.
          • Spolupracuje s centrom pedagogicko-psychologického poradenstva, vedením školy a v prípade potreby so strednými školami.

Centrum poradenstva a prevencie
          Letná 66
          052 01 Spišská Nová Ves

Tel.kontakt: 053/4423981

E-mail: ppp-snv(at)stonline.sk

O službu je potrebné požiadať vopred – osobne, telefonicky alebo písomne. Sociálny pracovník si s Vami dohodne termín.

Výchovný poradca v prípade potreby sprostredkuje žiakom a ich zákonným zástupcom:

• Pedagogické
          • Psychologické
          • Sociálne
          • Psychoterapeutické
          • reedukačné  a iné služby, ktoré koordinuje v spolupráci s triednymi učiteľmi.

Výchovný poradca sa pri svojej činnosti bude riadiť:

• Pedagogicko-organizačnými pokynmi na daný školský rok pre školy, školské zariadenia, ktoré vydala MŠ SR
          • Zákonom č. 245/2008 o vzdelávaní a výchove.

Z týchto dokumentov pre výchovného poradcu vyplýva:

1. V zmysle Dohovoru o právach dieťaťa
            a/ podporovať a umožňovať rešpektovanie názorov detí a ich účasti vo všetkých oblastiach,  ktoré sa ich v rámci školy dotýkajú
            b/ sprístupňovať všetkým deťom informácie a poradenskú službu v oblasti vzdelávania a odbornej prípravy na povolanie.
          2. V zmysle Akčného plánu predchádzania všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie, bude spolupracovať  s mimovládnymi organizáciami, ktoré sa dlhodobo venujú témam s problematikou intolerancie.
          3. Výchovný poradca úzko spolupracuje s ostatnými členmi pedagogického  zboru, najmä s triednymi  učiteľmi,  s koordinátorom drogovej prevencie, s príslušným školským zariadením poradenstva a prevencie, s úradmi práce, so sociálnymi partnermi školy, s rodičmi žiakov, zamestnávateľskými a zamestnaneckými organizáciami a záujmovými občianskymi organizáciami, sleduje a skúma miestne a regionálne potreby odborných pracovníkov.
          4. Výchovný poradca bude pomáhať riešiť problémy ohrozujúce mravný vývin detí v spolupráci  s  riaditeľom školy, psychologickou poradňou, v prípade potreby s ďalšími odborníkmi zo zariadení výchovnej prevencie, pediatrom, soc. kurátorom, policajtom.
          5. Výchovný poradca bude sledovať oficiálne stránky MŠ a jeho priamo riadených organizácií Krajského školského úradu a ďalších inštitúcií, ktoré sa podieľajú na výchove a vzdelávaní.

Hľadajte informácie na:

www.svs.edu.sk