• Čitateľské súťaže

Milí žiaci,

Chcem sa vám poďakovať, za množstvo odovzdaných čitateľských hárkov, za hŕbu prečítaných kníh. Nemôže byť pre knihovníka väčšia odmena, ako neustála výmena kníh a stretávanie sa fyzicky a s niektorými i vo virtuálne knižnici. Som milo potešená, že neodkladáte knihy do police, nenahrádzate ich internetom, ale že sú vašimi každodennými spoločníkmi a priateľmi.

V mesiaci marci boli vyhlásené dve čitateľské súťaže.

1. Prečítaj aspoň jednu knihu počas tohto mesiaca a zapíš ju do čitateľského denníka.

Do súťaže sa zapojilo  89 žiakov I. stupňa. Spolu prečítali 211 kníh.

Trieda

Počet prečítaných kníh

Knihomoli

Kaľavský – 6

Hančák – 5

Gorel 6

Justhová- 8

Cvengrošová- 7

Mitrík- 6

Jakubová – 17

Cvengroš – 7

Kočišová - 10

Domik – 9

Lesniaková -6

Za splnenie 1. úlohy boli vyžrebovaní títo žiaci:

I.ročník: A.Lesniak, P.Černický

II.ročník: N.Forgáčová, K.Cengrošová

III.ročník: L.Maďar, O.Geletka

IV.ročník: H.Pacák, A.Domik

Samozrejme nemôžeme porovnávať počet prečítaných kníh žiakov v jednotlivých ročníkoch.

Preto si sladkú odmenu zaslúžia:

za 1. ročník – Kaľavský, Hančák

za 2. ročník – Justová , Cvengrošová, Mitrík, Gorel

za 3. ročník – Cvengroš

za 4. ročník – Kočišová, Domik, Lesniaková

Deti prvého ročníka najčastejšie siahli po knihách so zvieratkami: Ryšavka, 101 Dalmatíncov, Medvedík a vlk, Ježko na potulkách, Kozliatka. Objavili sa aj dievčenské tituly: Trpaslíci a víly, Mimi a Líza, Popoluška, Zúbková víla. Náš prvák prečítal aj knihu s náboženskou témou: Pastierikovia z Fatimy.

Aj druhákov zaujali zvieracie motívy: Pavúčik Zlatúšik, Murko, Plachý kocúrik, Červík Ervin, Obrovský krokodíl, Maxi pes Fík. No predsa tu už cítiť posun u niektorých čitateľoch aj k literatúre bežného ľudského sveta: Klára a lapač komét, Klementínka  a bláznivý týždeň, Naša mama je Bosorka, Hasičské rozprávky. Chlapci prejavili dobrodružného ducha a siahli po knihách T. Brezinu Tigrí Tím.

Tretiaci objavili niektorí aj klasické rozprávky Maťko a Kubko,  Mačiatka a ich nový domov, Opice z našej police, ale siahli aj po knihách, ktoré ich stiahli do sveta fantázie: Kamoš obor, Marshmollovač, Mačky idú do Kanady, Malý vlk s veľkým srdcom, Kroniky Narnie. Stretla som sa tu aj s náboženskou literatúrou: Vidí ma Boh aj po tme? , Príbehy Cyrila a Metoda, ktorí priniesli svetlo Slovanom.

Štvrtáci prečítali: Denník odvážneho Bojka, Štikúta, Grázlika Gaba, Hawkingové knihy Gregor a koráb času. Dievčatá: Analfabeta Negramotná, Futbal s papučou, Príhody v divočine, S dievčiskom sa nehráme, Ďaleká cesta domov, Teta Agáta a jej mačacia sedmička, Matilda.

2. Súťaž o najväčšieho knihomoľa mesiaca marec.

Najväčším knihomoľom I. stupňa (čo bola úloha č.2 ), sa stala :

E. Jakubová III.B – 17 prečítaných kníh

Veľmi som sa potešila aj účasti žiakov druhého stupňa. Títo žiaci prečítali spolu   82 kníh.

V zoznamoch prečítaných kníh sa  objavili tituly našich aj zahraničných autorov: diela T. Brezinu Klub záhad, Tigrí tím, Dračie srdce. Tvorba K. May, D. Hevier – Chymeros, Stopy vedú do temnoty, Svet čaká na deti. Hawkingove Tajné výpravy, Gregor a koráb času, T. Bosco   Dominik Savio, Lewisa – Kroniku Narnie, diela D. Walliamsa, Ch. Dickensa a iných autorov..

Za najväčšieho knihomoľa bola vyhlásená :

M.Cvengrošová,V.A – 29 kníh

T. Pacák VI.B – 27 kníh

H.Jakubov VI.B – 25 kníh

Do tejto marcovej aktivity sa zapojilo spolu  93 žiakov.               Spolu prečítali 293 kníh.

Ďakujem všetkým, ktorí sa zapojili do týchto úloh. Verím, že budete čítať aj naďalej. Majte na pamäti výrok:

Nemilovať knihu, znamená nemilovať múdrosť

a nemilovať múdrosť, znamená stávať sa hlupákom.“

J. A. Komenský

Záložka do knihy spája školy

Aj tohto roku sme sa zapojili  v  rámci 11. ročníka do Česko – slovenského projektu Záložka do knihy spája školy s témou: Radosť z čítania ukrytá vo veršoch básní a v próze.

Našou partnerskú školu sa stala  ZŠ v Moravskom Krumlove . Informácie  o patronátnej škole a meste sme získali z prezentácie. V nej bola ukrytá otázka.

Kto je patrónom mesta Moravský Krumlov?

Zo správnych odpovedí boli vyžrebovaní títo žiaci:

Pagáčiková II.A, Ogurčák II.A a  Koňak II.B

Nakoniec mi ostalo povinnosť vyhodnotiť najkrajšiu vyrobenú záložku v rámci tohto projektu. Autorkou sa stala Sára Novysedláková zo VII. ročníka.