• 2021/2022

„Človek, ktorý číta, prežije tisíc životov, kým zomrie. Človek, ktorý nikdy nečítal prežije iba jeden. “

Ten výrok neznámeho autora ma zaujal, keď som sa pustila do prípravy 12. ročníka česko – slovenského projektu Záložka do knihy spája školy

s témou:

Očarujúci svet knižných príbehov, rozprávok a básní.

Predstava, že by sme mohli na chvíľu zabudnúť na svet okolo, oddýchnuť si od ľudí, správ, reklám, fotiek videí a hluku a premiestniť sa do iného časopriestoru je lákavá. Kniha nám dovolí odložiť mobil a zanechať stres. A o to nám šlo. Vrátiť niektoré deti aspoň na chvíľu opäť ku knihám.

Pracovali sme po jednotlivých ročníkoch. Žiaci mali pripravené zadania primerané veku.

Prváci si medzi sebou prerozprávali „Rozprávku o repe“. Vystriedalo sa veľa rozprávačov, ale i hercov, ktorí ju úžasne zahrali. Bavili sa hlavne na zvieracích postavách. Po niekoľkých reprízach sa pustili do vyplnenia jednotlivých úloh. Keďže oni ešte nevedia čítať, tak im pomáhala pani učiteľka a nápovedné obrázky.

Druháci spoznávali rozprávku „Soľ nad zlato“ s inej stránky. Pri úvodnej relaxačnej chvíľke sme sa preniesli do kráľovskej kuchyne, kde na stoloch boli špagety, pizza  a krémeš so šľahačkou. Fantázia začala pracovať. Nebol problém vymenovať jedlá, kde sa nachádza E, slané jedlá.  Doplnili si učivo o zmysle chuť. Z encyklopédie zistili, kde na jazyku sa nachádzajú jednotlivé chuťové poháriky. Nasledovalo hlasné čítanie žiakov. V texte hľadali zdrobneniny, dvojhlásky. Záver tvorila aktivita, v ktorej mali vyjadriť vďačnosť svojím rodičom. Ich odpovede by potešili mnohých rodičov.

Tretiaci vypracovávali  literárny kvíz. Odpovede si vyberali z niekoľkých možností. Stretli sa s  rôznymi postavami: Pipi Dlhá Pančucha, Opice z našej police, Pat a Mat, zberateľmi rozprávok.., vyškrtávali osem smerovku.

Štvrtáci pracovali s textom A. Douškovej, Z. Švecovej, S. Babiakovej: Rozprávky o Slovensku. Vybrali sme pre nich Žilinský kraj, lebo bol najbližší našej partnerskej škole v Oravskom Veselom.

Adama a Barboru sprevádzala strážkyňa Žilinského kraja. Ukázal im prekrásne Roháče, rieku Váh. Darovala in drôtený košík a vzácny olej. Žiaci pri svojom putovaní plnili aj gramatické úlohy. Hľadali všeobecné a vlastné podstatné mená, dopĺňali samohlásky i/vyznačovali v  texte názvy vrchov, pohorí, obcí, riek. Spoznávali skanzeny. Dozvedeli sa o drotárstve a tradičných slovenských jedlách pre tento región. Na záver doplnili do receptu na fazuľovicu slová v správnom tvare. Pri pozornom čítaní s porozumením sa dozvedeli mnoho zaujímavostí.

Všetky triedy našej školy sa zapojili do tohto projektu výrobou záložiek, pre svojich rovesníkov v Oravskom Veselom. Veríme, že sa im budú naše výrobky páčiť.

Čítať dobrú knihu sa zdá náročnejšie ako pozerať seriál, ale čítanie nám uľahčuje a spríjemňuje náš život.

Ľubomíra Valasová

Milí žiaci,

Aj tohoto roku sme sa zapojili v  rámci 11. ročníka do Česko – slovenského projektu

Záložka do knihy spája školy s témou:

Radosť z čítania ukrytá vo veršoch básní a v próze.

Našou partnerskú školu, s ktorou si máme vymeniť záložky, sa stala

ZŠ v Moravskom Krumlove nam. Klášterní 134.

Určite ste sa spolu s triednymi učiteľmi rozprávali o zhotovení záložky, ktorá by mala zobrazovať motív súvisiaci s nejakým literárnym textom, knižným hrdinom. Na rub záložky môžete napísať autora a názov knihy, svoju mailovú adresu alebo svoj kontakt na sociálne siete, poprípade svoju klasickú poštovú adresu.

Desať najkrajších záložiek, keď sa vrátite do školy vyhodnotíme a oceníme.

Vzhľadom na situáciu, keďže niektoré triedy prešli na dištančné vzdelávanie, chcela by som vám predstaviť mesto Moravský Krumlov a našu partnerskú školu. Informácie môžete získať v prezentácii.

Ak si ju pozorne prejdete, nájdete v nej odpoveď na otázku:

Kto je patrónom mesta Moravský Krumlov?

Správne odpovede môžete posielať v správe na edupage p. uč. Valasovej.

Tešíme sa na vaše záložky. Pri ich výrobe pamätajte, že vaša záložka bude DAROM pre zatiaľ neznámeho kamaráta.