• Splývavé čítanie Sfumato

Na ceste k dobrému čítanie musíme prejsť celým radom plynulých prechodov. Súhrou jednotlivých funkcií získame komplexné čítacie schopnosť. Metodika Sfumato rieši zbytočné školské zlyhávanie. Technika splývavého čítania rieši prenos zmyslových informácií a ich spracovanie. Jednotlivé orgány, ktoré sa zúčastňujú pri procese učenia, nadväzujú na seba v presnej postupnosti ZRAK-HLAS-SLUCH. Z hľadiska fyziológie centrálneho nervového systému a zmyslového vnímania orgány pracujú na základe spätných väzieb, pre ktoré je vytvorený dostatočný časopriestor, dochádza na "pozadí" (v CNS) k vedomému spracovaniu, k vytvoreniu dokonalého, bezchybného dynamického stereotypu.

Ako s deťmi pracujeme? Pracujeme od jednoduchšieho k zložitejšiemu na základe jednoznačnosti predkladaného (zákon kontrastu) nielen z hľadiska zraku a sluchu, ale i z hľadiska hlasového aparátu, ktorému je nutné venovať rovnakú dôležitosť, pozornosť. Dodržiavame správne fyziologické tvorenie hlások s dlhou expozíciou a správnu intonáciou na zážitkové učenie preto, aby došlo k lepšiemu zapamätanie. Pracujeme krokovo - na každý nasledujúci krok postúpime až po dokonalom zvládnutí toho predchádzajúceho kroku.

S udržiavacím prvkom pracujeme v rámci využitia medzipredmetových vzťahov tak, aby sa vytvorili dokonalé zrakové aj sluchové obrazy. Pracujeme s vybavovaním obrazov, dokresľovaním, aby znalosť predloženého nebola len globálne, ale aj detailné. Tým docielime dokonalý obraz. Intonačný vývoj má svoje zákonitosti vychádzajúce z intonácie ľudskej reči a opierajúci sa o genetický vývoj. Fyziologické tvorenie hlások a ich napojovanie prebieha s ohľadom na rešpektovanie zmien pri spomalení procesu, teda tak, aby bol zachovaný hlasný čítacie prejav. Voľba písmen O, S, B, U, A má svoje opodstatnenie; aby došlo k správnej zrakovej i sluchovej analýze, nemalo by sa ich poradie zamieňať. Podporí sa aj pripravenosť hlasového aparátu pre dokonalú plynulou čítacie techniku s ohľadom na dychovú kapacitu (dochádza k postupnému predlžovaniu dychové frázy).

Autorka metodiky PaedDr. Mária Navrátilová na svojej stránke uvádza, že čítanie „Sfumanoto“ = „splývavé čítanie“ alebo čítanie pre všetky deti.

„Každé dieťa má právo naučiť sa čítať plynule a s porozumením. Každé dieťa sa môže naučiť plynule čítať lebo existuje metodika, ktorá to každému dieťaťu umožní“  PaedDr. Karel Tomek (riaditeľ odboru predškolského, základného a základného umeleckého vzdelávania MŠMT – ČR)

Čítanie s porozumením je ukryté v rýchlosti spracovávania CNS. Doposiaľ žiadna metodika neumožnila dieťaťu voliť si svoje vlastné tempo učenia čítania. Metodika „Sfumato“ spadá do oblasti inkluzívneho myslenia, to znamená, že v sebe obsahuje individuálny prístup s rešpektovaním osobnosti žiaka. Dieťa je pozorné, sústredené a aktívne zároveň. Pri učení technikou Splývavého čítania sa zabráni dvojitému čítaniu, dieťa číta plynule a s porozumením, po stránke fyziologické sa tvorí „pôda“ pre správne dýchanie a umiestnenie tónu v ústnej dutine. Žiak musí prejsť intonačným vývojom tak, že sa naučí tvarovať a farbiť hlas pri dodržiavaní hygienických požiadaviek. Dokonale rozlišuje dlhé a krátke samohlásky, naučí sa dôkladne vyslovovať. Technický základ a intonačný vývin je doplnený o zážitok z učenia hlások (písmen). A nielen to! Keď učíme dramatizáciu čítaného textu, jeho interpretáciu, nie je možné dosiahnuť kvalitné výsledky bez toho, aby dieťa neprešlo dramatickým zážitkom v reálnom priestore. „Technika Splývavého čítania je vo svojej podstate revolučná. ... s potešením môžem tvrdiť, že v nej nenachádzam nič, čo by nejakým spôsobom odporovalo dnešným poznatkom z neurpsychológie a vývinovej psychológie. Naopak, pokiaľ môžem posúdiť, veľmi sympatický je jej princíp komplexného prístupu k počiatočnej výuke čítania... Rozlišuje dokonale zvukovú a grafickú podobu slova, zdokonaľuje vyjadrovacie schopnosti, prináša čítanie s porozumením, na ktoré svet čaká už 150 rokov. Podeľme sa s deťmi o radosť z čítania“ (Prof. PhDr. Zdeněk Matějček, CSc., detský psychológ, Psychiatrické centrum Praha, odborný garant a čestný člen Českej spoločnosti Dyslexie)

„Splývavé čítanie“ je pre všetky deti, ktoré majú zrak, sluch a hlas.“

PaedDr. Mária Navrátilová (autorka metodiky)