• Návšteva Spojenej školy sv.Maximiliána Mária Kolbeho

     • Dňa 22. november sme my, žiaci 8.ročníka, spolu so sr.Chiarou a p.kaplánom navštívili špeciálnu základnu školu sv.Maximilána. Spoznali sme deti, ktoré to nemajú v živote ľahké, ale napriek tomu z nich vyžarovala láska a šťastie. Majú úžasných učiteľov, ktorí sú plní pochopenia a trpezlivosti. Veľkým prínosom bolo, že sme si mohli vyskúšať, ako vidia a žijú ľudia s rôznymi postihnutiami. Naučili sme sa, ako ich vnímať a ako by sme sa k nim mali správať. Hrali sme sa s rôznymi upokojujúcimi pomôckami a rozprávali o slávnych ľuďoch, ktorí dokázali veľké veci napriek rôznym ochoreniam. Táto návšteva nás veľmi obohatila. 

    • Školský korčuliarsky program
     • Školský korčuliarsky program

     • Po prvákoch si svoje korčuliarske zručnosti preverovali aj žiaci 3.B triedy. Pod vedením skúsených trénerov trávili denne od 14.11. do 18.11.2022 hodinku na ľadovej ploche zimného štadióna v Spišskej Novej Vsi. Niektorí smelo, iní s obavami, robili prvé kroky. Nadšenie na ich tvárach prezrádzalo, že sa im táto aktivita veľmi páčila, aj keď spôsobila zopár modrín. S úsmevom prekonávali rôzne prekážkové dráhy, plnili úlohy, ktoré im zadávali tréneri. V závere boli všetci korčuliari odmenení diplomom a lízatkom.

    • Recykluj a vyhraj s MILK-AGROM
     • Recykluj a vyhraj s MILK-AGROM

     • Naša škola sa aj tento rok zapojila do súťaže s MILK-AGROM. Pripravený je pre nás už jubilejný 20.ročník súťaže Recykluj a vyhraj s MILK-AGROMZapojili sme sa do kategórie A - zber hliníkových viečok SABI. Konečný termín nahlásenia hmotnosti je 28.04.2023. Čisté viečka SABI sa budú zbierať v kabinete ŠKD. Tešíme sa na Vašu spoluúčasť.

    • Modlitbová reťaz
     • Modlitbová reťaz

     • Novembrový čas je časom, kedy viac myslíme na tých, ktorí už nie sú medzi nami. Počas októbra mohli žiaci do pripravenej škatuľky hádzať mená svojich zosnulých príbuzných. Tie sme následne napísali na veľký plagát, ktorý v pondelok 14. novembra 2022 putoval z triedy do triedy. V každej triede sme sa spoločne pomodlili desiatok ruženca a na plagát nalepili symbolické srdiečko. Vytvorili sme tak modlitbovú reťaz za zosnulých z našich rodín.

     • Slávnostné ocenenie žiakov

     • Dňa 18.11.2022 sa pri príležitosti Dňa študentstva uskutočnilo slávnostné prijatie úspešných žiakov základných škôl primátorom mesta v obradnej sieni Radnice. Ocenení boli tí žiaci, ktorí nás reprezentovali na krajských či celoslovenských kolách jednotlivých súťaží, za čo sme na nich nesmierne hrdí. Veľmi sa tešíme, že medzi ocenenými žiakmi mali zastúpenie žiaci prvého i druhého stupňa, a to: Viktória Šimco (2.A), Samuelle Tomasello (2.A), Michael Kotrady (4.A), Monika Adamcová (5.B), Slávka Kotradyová (6.B), Natália Adamcová (7.B) a Mária Pidíková (9.roč.).

      Všetkým srdečne blahoželáme a prajeme im aj naďalej veľa úspechov!   

     • Kyberútok

     • Dňa 11.11.2022 sa na našej škole uskutočnil Workshop pre žiakov druhého stupňa pod
      názvom Kyberútok. Workshop bol zameraný na rôzne spôsoby útokov, ktoré sa skrývajú na
      internete. Problematika je veľmi aktuálna, hlavne v dnešnej dobe, keďže možné útoky na
      naše deti striehnu na internete kdekoľvek. Je veľmi dôležité, aby deti o nich vedeli, dokázali
      ich pomenovať, ale aj eliminovať. Podujatie viedol náš bývalý žiak Ing. Dominik Sečka, ktorý
      v oblast IT pracuje a venuje sa aj bezpečnosti na internete. Postupne sme prešli témy ako
      napríklad:
      Bezpečnosť na Internete
      Sociálne inžinierstvo
      Phishing
      Sociálne siete
      Verejné pripojenia
      Heslá.
      Nakoľko sme chceli, aby žiaci hrozbám naozaj verili, pripravili sme im ukážku, ako je možné
      prelomiť heslo na domácej wi-fi sieti. Bolo možné vidieť, ako ovplyvňuje sila hesla jeho
      prelomenie. Výsledkom bolo prelomenie hesla na nami vytvorenej wi-fi nefunkčnej sieti.
      Samozrejme našou úlohou nebolo deti naučiť ako heslo prelomiť, cieľom bolo ukázať, že ak
      je heslo slabé, je pomerne jednoduché dostať sa nepovolaným osobám do vašej siete.
      Týmto by sme sa chceli Ing. Dominikovi Sečkovi veľmi pekne poďakovať za poučnú a
      pútavú prednášku.
      Mgr. Vratislav Pollák

    • Fascinovaní vesmírom
     • Fascinovaní vesmírom

     • Žiaci 4. B v októbri na hodinách prírodovedy objavovali tajomstvá vesmíru. Po exkurzii v Hvezdárni a planetáriu v Prešove ich záujem o vesmír natoľko vzrástol, že tejto téme venovali aj svoj voľný čas. Vytvorili zaujímavé projekty, v ktorých svojim spolužiakom predstavili nové vedomosti o planétach a našej slnečnej sústave. Neváhali pri tom využiť svoju kreativitu a tvorivosť.

    • Výchovný koncert
     • Výchovný koncert

     • Tak poďme na to, svet predsa stojí za to, ak chceš, vyhráš aj zlato, tak daj nám ruku na to…” znel refrén piesne, ktorú spievali spolu s kapelou všetci žiaci 1. stupňa, ktorí sa zúčastnili v piatok 4. novembra výchovného koncertu s názvom  "Hravo zdravo“ v Dome kultúry Mier. Prostredníctvom slova, obrazu a piesní sa dozvedeli, aký dôležitý je pravidelný pohyb, zdravá strava a čo všetko škodí nášmu zdraviu. Na koncerte nechýbala výborná atmosféra plná spevu, hudby, pohybu a radosti.

    • Výchovný koncert - Trendsetter
     • Výchovný koncert - Trendsetter

     • My, žiaci druhého stupňa, sme sa dňa 4. 11. 2022 zúčastnili výchovného koncertu Trendsetter v Kine Mier. Cieľom tohto koncertu bolo oboznámiť nás s nebezpečenstvami spojenými s médiami. Dozvedeli sme sa, čoho sa na sociálnych sieťach vystríhať a ako sa chrániť pred škodlivými vplyvmi médií. Vďaka inšpiratívnym piesňam a videám sme mohli lepšie pochopiť nástrahy internetu. Aj my chceme byť trendsettermi, ktorí ukazujú svetu, že žiť sa dá aj bez závislosti od internetu a sociálnych sietí.

    • Návšteva cintorína
     • Návšteva cintorína

     • Druhý november si pripomíname Pamiatku zosnulých. Pri tejto príležitosti žiaci z ŠKD navštívili miestny cintorín. Zapálením sviečky pri kríži a tichou modlitbou si tak uctili pamiatku našich blízkych zosnulých.

    • Návšteva starkých v domove dôchodcov
     • Návšteva starkých v domove dôchodcov

     • Október ako mesiac úcty k starším si pripomenuli i naši prváci. Pripravili krátky program, vyrobili malé darčeky, anjelikov. Spoločne sa s pani učiteľkami rozhodli navštíviť starkých v Domove dôchodcov v Spišskej Novej Vsi. A bolaže to návšteva veľmi príjemná. Žiarivé očká, veselé pesničky a básničky vylúdili úsmevy, ba i slzičky dojatia na tvárach tých, ktorí prežívajú jeseň života spoločne v obnovených priestoroch domova dôchodcov. Na záver sa vzájomne obdarovali. Za príjemnú návštevu i deti dostali sladkú odmenu. Po ceste do školy sa prváci zastavili pri Kaplnke Ružencovej Panny Márie a spoločne sa pomodlili desiatok ruženca za starkých.

     • Futbalový zápas

     • Dňa 27. októbra 2022 sme sa my – žiaci 7., 8. a 9. ročníka spolu s pánom učiteľom Pollákom  a pánom učiteľom Ondášom zúčastnili exkurzie v Bratislave. Počas cesty v autobuse sme si spievali a rozprávali sme sa. Okolo 13:00 sme prišli do Bratislavy. V nákupnom centre sme mali čas na obed.

      Po ňom sme sa presunuli do Múzea slovenského športu,  kde nám milá sprievodkyňa predstavila históriu slovenského športu v rôznych disciplínach a porozprávala príbehy známych športovcov. Zapojili sme sa aj do online kvízu. Naša ďalšia zastávka bola Múzeum slovenského futbalu. Sprievodca nám porozprával históriu futbalu a prezradil aj nejaké pikošky zo života športovcov. Videli sme fotky slovenských futbalových hráčov. Po zaujímavých prednáškach sme sa presunuli do nákupného centra, kde sme mali čas na večeru a mohli sme nakupovať.  No najdôležitejšia udalosť dňa bol futbalový zápas. Prišli sme na ešte prázdny futbalový štadión a usadili sme sa. Po chvíľke bol celý futbalový štadión preplnený. Počas zápasu bola atmosféra napätá. Všetci sme povzbudzovali a veľmi sme sa radovali, keď vyhral ŠK Slovan Bratislava 2:1. Na tento zážitok nikdy nezabudneme.

     • Ja a moji starkí

     • Jeseň v prírode nám pripomína aj jeseň života, preto sme v októbri svoju pozornosť upriamili na svojich starých rodičov. „JA A MOJI STARKÍ“ bol názov výzvy, ktorú vyhlásili žiaci školského parlamentu.

      Cieľom bolo navštíviť svojich starkých, vymyslieť pre nich darček, tráviť s nimi čas, byť im nápomocní. Žiaci druhého stupňa svoje zážitky so starými rodičmi písali, robili s nimi interview, či spomínali na najkrajšie chvíle prežité v ich blízkosti.

      Do výzvy sa zapojilo mnoho žiakov a aj takýmto spôsobom vyjadrili svojim starým rodičom svoju lásku, úctu, obdiv a hlavne veľkú vďaku.

    • Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok?
     • Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok?

     • Potešme aj tieto Vianoce našich seniorov z Domova sociálnych služieb a zapojme sa do celoslovenskej výzvy: Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok?

      Pripravme darčeky pre babičky a deduškov, ktoré zahrejú pri srdci ich, ale aj nás. Naplňme spoločne krabice plné lásky.

      Mali by obsahovať z každého trošku:

      niečo sladké (keksy, čokoláda...)

      niečo slané: (tyčinky, krekry...)

      niečo teplé (čaj, horúca čokoláda, káva...)

      niečo mäkké (ponožky, rukavice , deka...)

      niečo voňavé (parfum, sprchový gél...)

      niečo na zábavu (knižka, krížovky...)

      niečo zo srdiečka (pohľadnica, prianie, list, anjelik...)

       

      Pripravené darčeky odovzdajte triednym učiteľom do 21.11.2022.

    • Školský korčuliarsky program
     • Školský korčuliarsky program

     • Žiaci I.A sa v dňoch od 10. 10 do 14. 10 zúčastnili aktivity Školský korčuliarsky program. Začiatky vôbec neboli ľahké. Obliecť sa, nezabudnúť korčule, prilby, ponožky či rukavice pre týchto nádejných korčuliarov nebolo vôbec jednoduché. Vďaka patrí aj rodičom, ktorí im prišli pomôcť zaviazať korčule. Prvé postavenie na ľad v ich očiach vyjadrovalo strach a hrôzu. Korčule nechceli rovno stáť. Mantinel a podporné bránky boli jediným istým bodom. Len málo odvážlivcov prešlo prvý deň ľadovú plochu bez podporných pomôcok, avšak spoločne sa všetci každým dňom zlepšovali. Pod vedením skúsených trénerov postupne prekorčuľovali celú ľadovú plochu a prekonávali rôzne prekážkové dráhy. Úsmev na ich tvárach vyjadroval šťastie, spokojnosť a pohodu.

    • Návšteva múzea
     • Návšteva múzea

     • V mesiaci október žiaci ŠKD navštívili Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi s názvom programu - Nie je kameň ako kameň. Program bol rozdelený na dve časti. V prvej časti sa žiaci prostredníctvom prezentácie dozvedeli, že príroda sa delí na živú a neživú. V druhej časti sa deti zahrali na výskumníkov. Robili rôzne pokusy s kameňmi a výsledky si zapisovali do pracovných listov. Deti z múzea odchádzali s množstvom zážitkov a dojmov.

     • Ružencový október

     • Ružencový október sa blíži ku koncu, a preto sa chceme podeliť s ďalšími krásnymi výtvormi našich žiakov. Do aktivity Najkrajší ruženec  sa zapojili aj títo žiaci: Katka Cvengrošová (4.B), Sabínka Repková (1.A.), Maximko Borženský (1.B.), Filipko Humený (1.B.), Kristinka Kukurová (1.B) so sestričkou Jasmínkou, Mária Pakosová (9.roč.), Matej Repaský (4.B) a súrodenci Pristášovi. Veríme, že modlitba ruženca bude aj naďalej spájať naše rodiny.

      Ruženec sme sa však nemodlievali len doma, ale aj spoločne v našej škole. Posledný pondelok boli žiakom prvého stupňa priblížené tajomstvá ruženca prostredníctvom krátkej dramatizácie a piesní. 18. októbra sme sa, ako zvyčajne, zapojili do iniciatívy Milión detí sa modlí ruženec.

     • Duchovne obnovení s bl.Carlom Acutisom

     • Dňa 25.októbra sa uskutočnila duchovná obnova pre žiakov 5.ročníka. Obnova na tému Eucharistia sa konala v kláštore Kongregácie sestier Božského Vykupiteľa. Počas celého dňa nás sprevádzal bl. Carlo Acutis, s ktorým sme sa mohli zoznámiť prostredníctvom viacerých aktivít. Inšpiroval nás ku každodennému sv.prijímaniu, modlitbe ruženca, či pomoci chudobným. Dali sme si záväzok, že futbal chceme hrať s Ježišom, v "ZUŠ-ke" nás bude doprevádzať Ježiš a spoluhráčom pri počítačovej hre nám bude tiež Ježiš :) Sv.omšu celebroval náš p.kaplán Mário, ktorý nás povzbudil k tomu, aby sa aj pre nás stala Eucharistia diaľnicou do neba. Obnovu sme ukončili adoráciou a sladkým prekvapením :)

    • Jesenné prázdniny
     • Jesenné prázdniny

     • Posledný vyučovací deň pred prázdninami je štvrtok 27.10.2022. Jesenné prázdniny začínajú v piatok 28.10.2022 a končia v utorok 1.11.2022. Vyučovanie po prázdninách začne v stredu 2.11.2022.

    • XXXIV. ročník behu Slovenským rajom
     • XXXIV. ročník behu Slovenským rajom

     • Dňa 22. 10. 2022 sa v lokalite Košiarny briežok konal XXXIV. ročník behu Slovenským rajom. Na štart sa postavilo veľa milovníkov behu. Nechýbali ani zástupcovia našej školy. Margaréta Pidíková, Bruno Ondáš, Samuel Vanacký (všetci z 3. B triedy) a Sára Vanacká z 5. A triedy. Na 500 metrovej trati si počínali perfektne, o čom svedčia aj dosiahnuté výsledky.

      Bruno Ondáš - 2. miesto

      Margaréta Pidíková - 3. miesto

      Sára Vanacká - 5. miesto

      Samuel Vanacký – 8. miesto

      Všetkým srdečne blahoželáme a ďakujeme za peknú reprezentáciu našej školy!

    • Deň jablka
     • Deň jablka

     • Aj tento rok sa začalo ráno 21. októbra chutnou ochutnávkou. Pani vychovávateľky si pripravili z jabĺk  rôzne dobroty, ktorými ponúkali žiakov pri príchode do školy. Na rannú ochutnávku nadviazali aj popoludňajšie aktivity v školskom klube, ktoré úzko súviseli s našim chutným ovocím – s jablkom. S deťmi sme si pripomenuli Deň jablka rozhovormi o význame tohto ovocia, doplňovačkami, hádankami a rôznymi tvorivými aktivitami. Deti boli jablkovým dňom nadšené, veď maškrtiť sa dá aj zdravo.

    • Návšteva divadla
     • Návšteva divadla

     • Dňa 19. 10. 2022 sa žiaci 1. stupňa ZŠ zúčastnili divadelného predstavenia Perníková chalúpka v Spišskom divadle. Na návštevu divadla sa žiaci patrične pripravili. Chlapci si priniesli košele, obleky a dievčatá prišli v krásnych šatách. Klasická detská rozprávka bola spracovaná moderným štýlom, ktorý sa deťom veľmi páčil.

    • Exkurzia Prešov
     • Exkurzia Prešov

     • Dňa 17. októbra 2022 sa žiaci 4. ročníka spolu s triednymi učiteľkami vybrali do Prešova. Ich prvou zastávkou bola návšteva sestier Congregatio Jesu. Tie ich previedli výrobňou hostií, vysvetlili ich históriu a žiaci tak mohli vidieť, ako sa z múky a vody hostie upečú, vysušia, nakrájajú, vytriedia a zabalia do pripravených balíkov pre jednotlivé farnosti. Táto výrobňa je jedinou na Slovensku. Po drobnom občerstvení, ktoré si pre nich sestričky pripravili, ich cesta smerovala do Hvezdárne a planetária. Tu sa žiaci viac dozvedeli o vesmíre, našej slnečnej sústave a rovnako aj o súhvezdiach a vesmírnych telesách.

     • Najkrajší ruženec

     • Do iniciatívy vyrobiť ruženec z netradičného materiálu a spoločne sa ho pomodliť sa zapojili ďalší šikovní žiaci. Žiaci 1.A a1.B radi vyučovanie prepájajú s praktickými zručnosťami a pobytom v prírode. Nuž spoločne vytvorili ruženec zo suchých, farebných listov, keďže práve preberali písmeno "L, l" ako líste. Krásne a tvorivé nápady nám poslali aj Benjaminko Prachnár z 2.B, Mária Puškárová z 2.B so súrodencami, Laura a Lenka Kellerové z 1.B., Timi a Matúško Varšovci, Emka Janusová z 1.B a Ondrej Janus z 2.B, Beatriz Truglio z 2.A, Veronika Dobrovská z 2.A, Marko a Maxim Štiffeloví, Samuelle Tomasello z 2.A a Ela a Hugo Jakuboví. Robme našej nebeskej Mamke radosť aj naďalej! 

    • Exkurzia - Múzeum holokaustu v Seredi
     • Exkurzia - Múzeum holokaustu v Seredi

     • Dňa 13.10.2022 žiaci ôsmeho a deviateho ročníka navštívili autentické priestory pracovného a koncentračného tábora v Seredi. Múzeum holokaustu slúži zároveň ako pamätník zavraždeným Židom zo Slovenska. V piatich obnovených barakoch sme si prezreli dobové dokumenty, fotografie a predmety viažuce sa k tragickému obdobiu riešenia židovskej otázky na Slovensku. Vo vzdelávacom stredisku sme absolvovali výchovno-vzdelávacie podujatie na tému: "Deti a holokaust". Veríme, že táto exkurzia podnietila žiakov zamyslieť sa nad týmto temným obdobím našej histórie a pomôže predchádzať rôznym formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, či iným prejavom intolerancie v spoločnosti.

    • Dopravné ihrisko
     • Dopravné ihrisko

     • Dňa 7.10.2022 žiaci druhého ročníka zavítali na dopravné ihrisko. Preukázali svoje teoretické znalosti z oblasti dopravnej výchovy. Hravo zvládli správne určiť dopravné značky a  vyriešiť  rôzne modelové dopravné situácie. V praktickej časti si preverili svoje schopnosti v jazde na bicykli a kolobežke. Počasie im prialo, a tak si naši druháci  naplno užili tento čas na dopravnom ihrisku.

    • Svetový deň zdravej výživy
     • Svetový deň zdravej výživy

     • Dňa 16. októbra si pripomíname Deň zdravej výživy. Tento deň nám chce priblížiť, že jednou z najdôležitejších vecí k dobrému a dlhému životu je zdravá výživa, na ktorú sa často zabúda. No naši žiaci so svojimi triednymi učiteľkami na túto skutočnosť nezabudli. Pri tejto príležitosti si pozreli prezentácie k danej téme, vypracovali pracovné listy, zhotovili plagáty. Z ovocia a zeleniny, ktoré si priniesli, pripravili chutné ovocno-zeleninové taniere, na ktorých si výdatne pochutili počas desiatovej prestávky.  

     • Radostný dar pre Mamku Máriu - ruženec

     • V tomto mesiaci chceme byť zvlášť blízko našej nebeskej Mamke. Preto niektorí z našich žiakov (Mariola Pacáková - IV.A, Adam Mozgi- IV.B., žiaci z 1.B., František Lazor z 2.B. a súrodenci Šimonovci) už odpovedali na výzvu ,,Najkrajší ruženec" a pomodlili sa na vlastne vyrobenom ruženci. Nápady sú, ako vidíte,  naozaj kreatívne :) Nechajte sa inšpirovať a zapojte sa k nášmu ružencovému spoločenstvu aj vy! 

    • Deň zdravej výživy

    • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

     Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. 

     Deň zdravej výživy si každoročne pripomíname 16. októbra, pretože, jednou z najdôležitejších vecí k dobrému a dlhému životu je zdravá výživa. Na tú sa však často zabúda.  Preto si žiaci našej školy mohli zaujímavosti k tomuto dňu prečítať na pripravenej nástenke vo vestibule školy. V piatok 15. októbra doplniť svoje vedomosti prostredníctvom rozhlasovej relácie, ktorú si pre nich pripravili žiaci 3. A triedy spolu s triednou pani učiteľkou. V tento deň nechýbalo ovocie a zelenina hádam nikomu. Tú si žiaci naservírovali na taniere v rôznych obrazoch. Chutila znamenite.