• Medzinárodný deň mlieka 19. 5. 2020

Medzinárodný deň mlieka je sviatok pohyblivý: tento rok pripadol na 19. 5.2020.

Oslavuje sa od roku 1957 pod záštitou medzinárodnej mliekarskej federácie (IDF). Mlieko a mliečne výrobky predstavujú jednu z najdôležitejších a nenahraditeľných zložiek plnohodnotnej ľudskej výživy. Tento školský rok je obzvlášť výnimočný. Pre pandémiu COVID-19 školská jedáleň deťom nemôže pripraviť mliečny deň, ktorý pripadá na tento dátum. Tak aspoň touto formou vám chceme pripomenúť, aké dôležité je, aby súčasťou vašej dennej stravy bolo mlieko a mliečne výrobky .

Prečo piť mlieko?

Mlieko je komplexnou potravinou prírodného pôvodu. Obsahuje významné množstvo makroživín, akými sú plnohodnotné živočíšne bielkoviny, ľahko stráviteľný tuk a cenný mliečny cukor. Celkovo obsahuje 14 cenných minerálnych látok – hlavne vápnik a dôležité vitamíny A, D, E, K, F a B. Náš organizmus ich má schopnosť dokonalo využiť.

8 dôvodov, prečo konzumovať mlieko a mliečne výrobky.

1.Sú vitamínovou bombou – obsahujú totiž veľké množstvo vitamínov a minerálnych látok .

2. Zlepšujú funkciu štítnej žľazy.

3. Mliečne výrobky sú dôležité pre stavbu tkanív, tvorbu hormónov a protilátok. Túto funkciu plnia v mlieku bielkoviny.

4. Mlieko je vynikajúce na prevenciu osteoporózy. Naše telo vie perfektne využiť vápnik vďaka vitamínu D.

5. Pri konzumácií mlieka a mliečnych výrobkov sa zlepšuje proces krvotvorby, keďže obsahuje železo.

6. Správny vývoj kostry zabezpečuje mlieko aj vďaka ideálnemu pomeru vápnika, fosfátov a horčíka.

7. Ak budete jesť kyslomliečne výrobky, skvalitní sa zloženie mikroflóry zažívacieho ústrojenstva.

8. Po športe je optimálne napríklad kakao – vďaka vyváženému pomeru bielkovín a sacharidov napomáha regenerácií svalov a zároveň zabraňuje dehydratácií po výkone.

Dozvedeli sme sa, prečo je dobré konzumovať mlieko a mliečne výrobky. Keďže sú potrebné pre rast detí, tak povinnosťou každého dospelého je motivovať deti k ich konzumácii. Jednou z motivácií je mnoho básničiek o mlieku.

Zdravie v mlieku

Mliečko, mliečko, to je veda,

bez neho sa vyrásť nedá.

Bez neho vraj budem malý,

nebudem mať žiadne svaly.

Nebudem mať zuby zdravé,

ani pevné kosti práve.

Slabé zdravie, žiadne sily,

to veru nie, moji milí.

Teraz to už dobre viem,

hneď si mlieko nalejem.

Ponúknem ho všetkým vám,

veľa zdravia zaželám.

Zároveň, pri príležitosti MEDZINÁRODNÉHO DŇA MLIEKA, mám pre vás výzvu, do ktorej sa môžete zapojiť a v termíne do 15.5.2020 mi môžete na e-mail: sjzsmarku@gmail.com zasielať vlastné vymyslené básničky o mlieku a mliečnych výrobkoch. Niekoho odmeníme darčekom.

Zvlášť vyžrebujeme a odmeníme tých troch z vás, ktorý vyplnia tajničky a nájdu slová mliečnych výrobkov skryté vo vetách. Vyplnené tajničky pošlite na e-mail: sjzsmarku@gmail.com do 15.5.2020.

Žrebovanie sa uskutoční 19.5.2020, vecné ceny si vyžrebovaný žiaci prevezmú po otvorení škôl u vedúcej ŠJ. Poprosím rodičov, aby práce detí zaslali cez ich e-mail a pomohli im získať darčeky za úspešne vyriešenú úlohu.

<=  tu si môžete stiahnuť tajničku

vedúca ŠJ

Ivana Salajová