• Základná škola sv. Cyrila a Metoda, Markušovská cesta 8,

052 01 Spišská Nová Ves

Vnútorná smernica o zabezpečení vstupu do budovy školy

Opatrenie k zníženiu bezpečnostných rizík žiakov a zamestnancov

v ZŠ sv. Cyrila a Metoda sa sprísňujú bezpečnostné opatrenia proti vniknutiam cudzích osôb do budovy školy. Vnútorná smernica o zabezpečení vstupu do budovy školy upresňuje a upravuje pravidlá vstupu do budovy školy a pohybu v nej. Pokyn je k nahliadnutiu na webovom sídle školy /www.zsmarkusvn.edupage.sk/, vo vestibule školy na informačnej nástenke (dolná chodba). Žiaci boli so smernicou podrobne oboznámení.

1. Budova školy sa otvára o 6. 30 hod. Žiaci čakajú v školskej šatni. Žiaci ŠKD odchádzajú v sprievode vychovávateľky do ranného klubu ŠKD.

2. 0 7.35 hod. všetci žiaci odchádzajú zo šatne do tried.

3. Žiaci prichádzajú do budovy školy hlavným vchodom samostatne, bez sprievodu rodičov. Výnimku tvoria len rodičia žiakov 1. ročníka, ktorým je vstup rodičov povolený prvý septembrový týždeň.

4. Budova školy je od 8.00 hod. — 14.00 hod. uzamknutá. V tomto čase použite zvonček pri hlavnom vchode.

5. Vstup do základnej školy je pre cudzích návštevníkov možný len pri  nahlásení dôvodu návštevy.

6. Ten, kto nie je zamestnanec alebo žiak školy, sa nesmie v objekte školy pohybovať bez sprievodu, ani vstupovať do chodieb, tried a učební.

7. Výnimku vstupu do budovy školy majú stravníci Gymnázia Š. Mišíka, ktorí sa môžu pohybovať vo vestibule školy v čase od 12.00 do 14.00 hod. a vyučujúci ZUŠ D. Straucha v čase stanovenom ich rozvrhom vyučovania.

8. Výnimku vstupu do kaplnky školy majú rodičia, zúčastňujúci sa sv. omše – každý štvrtok do 8.00 hod.

9. Žiaci majú prísny zákaz púšťať kohokoľvek do budovy školy.

10. V dobe vyučovania je rodičom povolený vstup len z nevyhnutných dôvodov, aj to len v sprievode služby konajúceho zamestnanca. Pokiaľ rodič/zákonný zástupca privedie dieťa do školy neskôr (napr. od lekára a pod.), zazvoní pri vstupe do budovy na zvonček. Dieťa do budovy vstupuje samostatne.

1. Zákonný zástupca alebo ním poverená plnoletá osoba si vyzdvihne dieťa osobne, ak bol školou informovaný o úraze alebo chorobe žiaka. Svoj príchod ohlási u vedenia školy, príp. u triedneho učiteľa alebo vyučujúceho.

1. Pokiaľ je žiak uvoľnený zo školy na základe písomnej žiadosti rodiča/ zákonného zástupcu, ten čaká na dieťa pred školou, v ojedinelých prípadoch vo vestibule školy.

1. Konzultácie s učiteľom si rodič/zákonný zástupca dohodne vždy vopred telefonicky, e-mailom alebo písomne na dobu pred alebo po skončení vyučovania.

2. Rodič/zákonný zástupca môže vstúpiť do budovy školy v sprievode služby konajúceho zamestnanca v prípade vybavovania úradných záležitostí, len ak  k tomu dostal súhlas vedenia školy.

3. Zákonní zástupcovia alebo nimi poverené osoby čakajú na svoje deti pred budovou školy. Nie je možné, aby sa tieto osoby domáhali vstupu na chodby školy alebo do školských šatní. Výnimku vstupu majú tí rodičia, ktorí si prídu pre dieťa do ŠKD v popoludňajších hodinách.

4. Rodič/zákonný zástupca je povinný rešpektovať zákaz vstupu cudzím osobám do budovy školy (ochrana života a zdravia deti, hygienické dôvody).

1. Poučenie pre zamestnancov školy:

• Dôsledne monitorovať situáciu a pohyb osôb v škole. V prípade nutného vstupu cudzích osôb do objektu školy zaistiť sprievod tejto osoby až do jej odchodu zo školy.

1. Informácie pre rodičov alebo zákonných zástupcov /ZZ/:

• Ak chcete svojim deťom a škole pomôcť, mali by ste to skúsiť už zajtra. Odprevaďte svoje dieťa pred školu, prezuť a vyzliecť si bundu už zvládnu aj tí najmenší.

• Žiadame rodičov, aby zbytočne nevstupovali do školy, keď to nie je potrebné.

• V prípade, že rodičia potrebujú riešiť niečo osobné, vedenie školy, pedagógovia aj ďalší personál sú im plne k dispozícii.

Smernica bola prerokovaná pedagogickou radou:    14. 11. 2019.

Smernica nadobúda právoplatnosť:  1. 1. 2020

Mgr. Slavomíra Michlíková