• Zmena v poskytovaní dotácií na stravu od 1.7.2022 v zmysle informácie z ÚPSVaR

Zákon o financovaní voľného času dieťaťa s účinnosťou od 1.7.2022 mení a dopĺňa zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov a zákon č. 544/2010 Z. z. o dotáciách v pôsobnosti Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR v znení neskorších predpisov, čím dochádza k zmenám v poskytovaní dotácií na stravu.

Nárok na dotáciu na stravu od 1.7.2022 majú

1. deti, ktoré žijú v domácnosti, ktorej sa poskytuje hmotná núdza (rozhodnutie ÚPSVaR)
          2. deti, ktoré žijú v domácnosti, ktorej príjem je najviac vo výške životného minima (deti, ktoré sú v životnom minime a keď ešte nemajú potvrdenie z ÚPSVaR, rodičia vypíšu Formulár na posúdenie príjmukópiu nechajú v škole a originál predložia na ÚPSVaR. Následne ÚPSVaR overí oprávnenosť poberania dotácie na stravu.
          3. deti, ktorých rodičia si neuplatnili daňový bonus (rodičia bez zdaniteľných prímov, poberatelia dôchodkov) dokladajú nové čestné vyhlásenie (podľa § 4 ods. 3 písm. c) zákona o dotáciách súbeh poberania daňového bonusu a dotácie na stravu nie je možný)
          4. deti, ktoré dovŕšili vek 15 rokov, ale z dôvodu opakovania ročníka, odkladu povinnej školskej dochádzky sú ešte žiakmi ZŠ. Títo žiaci majú súbežne nárok na daňový bonus 40,00 EUR mesačne aj dotáciu na stravu, ak to zriaďovateľ oznámi ÚPSVaR. Rodič oznámi, že má záujem o poberanie dotácie na stravu (bez predkladania čestného vyhlásenia).

Ak zmena nastane počas školského roka v tejto súvislosti uvádzame napr., že ak dieťa  dovŕši 15 rokov dňa 19.10 2022, nárok na daňový bonus v sume 70 eur ma rodič dieťaťa posledný krát za mesiac, v ktorom dieťa dovŕši 15 rokov veku, t. j. za mesiac október 2022. Od mesiaca november 2022 rodič tohto dieťaťa môže poberať daňový bonus v sume 40,00 eur a zároveň dieťa má nárok na dotáciu na stravu, ak zriaďovateľ (na základe oznámenia rodiča) do konca mesiaca október o tejto zmene informuje ÚPSVaR.

V Spišskej Novej Vsi, 22.8.2022